3.12.2019 -

Dočkáme se někdy rozuzlení kauzy Čapí hnízdo?

Úvodní věty navozují situaci, jak by asi mohl vypadat rozhovor dvou slavných románových postav na téma obnovení obvinění premiéra České republiky z dotačního podvodu. Věc sama, bohužel, není takto románově odlehčená, ale lapidárně řečeno, naše vláda má v čele osobu, která je domácími orgány stíhána v trestní věci a o které audit evropského orgánu s konečnou platností tvrdí, že je ve střetu zájmů. V jeho důsledku nám velmi reálně hrozí, že každý občan republiky nejmladším miminkem počínaje a nejstarším seniorem konče zaplatí několik miliónů korun. Tolik fakta. Připočítáme-li státní rozpočet na příští rok se schodkem čtyřiceti miliard korun, o celkové situaci by se patrně pan Švejk vyjádřil tak, že „drahou vlast a její řepkové lány vovinuly nějaký mraky…“
Cesta řepkovým polem
Smutný hrdina všech kauz přijal rozhodnutí nejvyššího žalobce o obnovení stíhání zdánlivě se stoickým klidem. Vyjádřil potěšení, že jeho rodina je z toho venku a že se ničeho nebojí, protože je nevinný. Patrně mu nedošlo, že zúžením okruhu obviněných se může smyčka dost nebezpečně utáhnout. Audit prokazující mu střet zájmů a neoprávněný prospěch odbyl již dříve mávnutím ruky. Nutně se nabízí otázka, z čeho pramení jeho jistota, že obě dvě kauzy, které by každému jinému politicky zlomily vaz, ho z premiérského křesla nesrazí. Odpověď na ní není vůbec složitá. Takže:
1. Mediálně viditelní představitelé hnutí ANO mu vyjádřili absolutní podporu. Spekulovat proč, by zabralo hodně místa, ale určitě nelze nezmínit slovo vděčnost. Navíc bývalá ministryně spravedlnosti a bývalá komunistka (pokud může něco takového existovat) Válková se již nechala slyšet, že by sněmovna opět měla hlasovat o jeho vydání. Dořešení této otázky si jistě vyžádá nějaký čas a ten hraje pro Babiše, navíc případná diskuze o tom zda hlasovat či nikoli upozadí meritum věci…
Čapí hnízdo
2. Sociální demokraté se drží ve vládě zuby nehty, protože si uvědomují, že to může být vládní účast na předlouhou dobu poslední. K tomu, aby od Babiše dali ruce pryč, prý potřebují jeho prvoinstanční odsouzení. Tuto „odvahu“ odůvodňují na první pohled bohulibými prohlášeními o potřebě preferovat normální práci vlády před problémy jejího šéfa. Zkrátka oni vládu (Babiše) nepoloží.
3. Důležití ve hře jsou komunisté. U žádné jiné vlády jako u současné by s největší pravděpodobností nemohli být tak výraznou politickou silou, která prakticky drží vládu, když ne pod krkem, tak určitě za ruku. Za štědrou ruku, při hlasování o rozpočtu byly všechny dílčí návrhy komunistů na přesuny financí schváleny, kdežto opozice utřela nos. Babiš si je prostě zaplatil ze státního rozpočtu, takže od rudých mu žádné nebezpečí nehrozí.
Co říci závěrem? Přejme Andrejovi Babišovi spravedlivý soudní proces. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman ho svým rozhodnutím obnovit vyšetřování umožňuje. Konec konců, i my občané si zasloužíme znát pravdu o svém premiérovi, ať se mu to líbí nebo ne.

5/5 - (1 vote)

Politika